Para Biriktirme Teknikleri

Yatırım yaparak ileriye dönük hayalini kurulan ev ya da arabaya ulaşabilmek için plan yapmak önemlidir. Plansız hareket dildiğinde ay sonunda iyi bir kazanca sahip olunsa dahi kazancın bir anda gereksizce erimesine neden olabilir. Doğru yöntemlerle birikim sürecini başlatmak geçen zamanı doğru değerlendirmek ile mümkündür. Sürece kişisel bütçe planı yaparak başlamak gerekir. Kişinin kaliteli bir hesaplama aracı ile günlük ve aylık bir çizelge oluşturası gerekir. Günlük harcananlar ile aylık harcananlar kalem kalem sektöre göre gruplandırılır. Gereksiz harcamaları en aza indirebilmek için planlamanın doğru yapılması gerekir. Kolayca para biriktirmek isteyenlerin yapması gerekenler oldukça basittir.

İlk Adımın Önemi!

Birikim sürecine başlyacak bir kişinin ne sebeple bunu yapacağını keskin hatlarla belirtmesi gerekir. Uzun ve sabır gerektiren bu süreci başlatacak olan en makul ve anlamlı sebep süreci istikrarlı bir şekilde yürütebilmeyi sağlatacaktır. Gelecek hayaliniz evlenmek, yeni bir eve çıkmak ya da yeni bir araba almak olabilir. Hayalinizi canlı hale getirerek net rakamlar, biriktirilecek para ve geçirilecek süre belirlenmelidir. Aylık bütçe planlamasında birikim yapılacak net tutar belirlenmelidir.

Bireysel Bütçe Planlaması!

Birikim sürecine iyi bir başlangıç için daha önceden denenen yöntemler ve sabit birikim hesabı sunan sistemler benimsenebilir. Bankaların sunduğu en doğru yatırım hesabı seçeneği tercih edilebilir. Bunlar arasında Vadeli hesaplar, Kur Korumalı Mevduat hesabı ya da BES birikim hesapları kullanılabilir. BES hesapları için devlet her yıl yenilenen ek katkı oranları ile yatırımınızı gece-gündüz katlatarak çoğaltır. Harcamalar tek tek not alınarak gereksiz harcamalar azaltılmalıdır. Günlük ve haftalık olarak yapılacak ev içi ve kişisel harcamalar için tek bir bütçe belirlenir. Bu bütçeyi aşmamak gerekir.

Gereksiz Harcamalara Son!

Harcamayı azaltmayı yarayacak en önemli adım doğru ve yerinde bir yaşam tarzı gereksiz harcamalardan uzak bir süreç benimsenmelidir. Dışarıda hazır gıda harcamaları maddi olarak en çok zarara uğratan süreci beraberinde getirir. Günlük kahve tüketimini evde ekonomik bir şekilde hazırlamak, hazır yemek sipariş yerine evde daha pratik ve ekonomik bir menü planlamak gerekir. Gıda alışverişi yapmadan önce aylık toplu bir liste belirlenmelidir. Markete gitmeden önce liste hazırlamak ve bu listeye uygun ürün almak tasarruf sürecinin en büyük adımıdır.

Düzenli Aboneliklerden Kurtulun!

Günümüz dijital platformları aylık belirli ödemelerle erişim sağlanabilecek sisteme sahiptir. Netflix, Bein Connect, GAİN, Exxen gibi online film ve dizi izlemeyi kolaylaştıran platformlara ödenen ücretler her yıl güncellenir. Belirli bir süre sonra kullanılmayan, unutulan uygulamalara her ay düzenli ödeme yapılmaya devam ettiğinde bütçede açık oluşturacaktır. Buna müzik uygulamaları dahildir. Youtube ve benzeri farklı platformlarda ücretsiz olarak erişilebilecek onlarca müzik Spotify uygulaması ile aylık ücret ödenerek erişilebilir. Bu uygulamalar yerine ücretsiz ve alternatif müzik dinleme alanları değerlendirilerek aylık abonelik bedelinden kurtulanabilir.

Fatura Tasarrufu ile Süreci Destekleyin!

Birikime başlayacak bir kişinin zihni tamamen değişim yaşamalıdır. Faturalar her zaman için daha da azaltılarak süreci desteklemek gerekir. Ev içi fatura tasarruf yöntemlerine başvurulabilir. Elektrikli ürünler kategorisinde yerini alan ütü ve fırın kullanımı ay sonunda en çok fatura masrafına neden olan cihazlardır. Ütü ve fırın kullanımı haftada 1’e indirilebilir. Bulaşık makinesi tam dolduğunda çalıştırılabilir. Çamaşır makinesi hafta sonları toplu yıkama günlerinde kullanılabilir. Bu tasarruf süreci su, doğalgaz ve internet sağlayıcısının kullanım süreci içinde geçerlidir. Su kullanımında tasarruf süreci başlatılmalı diş fırçalarken ya da banyo yaparken yapılan su israfının bilincine varılmalıdır.

0/YORUMLAR