GRİBE İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Grip, viral enfeksiyon sonucu oluşan bir solunum yolu hastalığıdır. Grip belirtileri, genellikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları gibi semptomları içerebilir. Bu da enfeksiyon geçene kadar hayatımızı çekilmez yapmaya yetecek belirtilerden birkaçını oluşturur.

Griple Mevsim Geçişi Arasında Bağlantı Var Mıdır?

Özellikle, ilkbahar ve kış aylarında, hava sıcaklığı düşerken aynı zamanda nem oranı da yükselir. Bu sayede ise grip virüslerinin yayılma oranında artış gözlendiği bilinir. Bunun yanı sıra, insanların daha sık kapalı ortamlarda bulunma olasılığı arttığı için grip virüslerinin daha kolay yayılmasına neden olabilir.

Ancak, grip ve mevsim geçişleri arasındaki bağlantı tam olarak kanıtlanamamıştır ve daha fazla araştırma gerekmektedir. Grip virüslerinin yayılma mekanizmaları çok karmaşıktır ve bu mekanizmaları birçok faktör tetikleyebilir. Bulunulan odanın hava akışı, oda temizliği, düzenli uyku, insanlarla fazla temas kurmama gibi etkenlerle, gripten korunmak mümkündür.

Bazı araştırmalar ise grip aşılarının etkinliğinin mevsim değişikliklerine bağlı olarak değişebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, grip ve mevsim geçişleri arasındaki bağlantının tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu aşikârdır.

Grip Enfeksiyonunda Kullanılan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bazı insanların vücut yapıları hassas olduğu için ilaç kullanımını tercih etmemektedir. Bu durumda ise çoğu zaman ilaç yerine geçebilecek ve etkili olabilecek bitkisel yollar tercih edilmektedir. Bu bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaçını sıralayacak olursak;

Papatya: Papatya çayı gribe iyi gelebilir. Bu bitkinin çiçekleri ve yaprakları sıkılıp çay olarak tüketildiğinde vücudu rahatlattığı gibi grip faktörlerini de hafifletebilir.

Tarçın: Vücudu ısıtır ve soğuk algınlığını azaltır. Bu nedenle, gribe iyi gelebilir. Soğuk algınlığı dönemlerinde en çok tercih edilen doğal çözümlerden bir tanesidir.

Limon: C vitamini yüksek bir meyvedir. Vücudun C vitamini ihtiyacını karşılaması bakımından özellikle sonbahar ve kış aylarında gribe yakalanma oranınızı düşürür. Özellikle yiyebiliyorsanız eğer kabuğunu da tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Nane: Nane, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir bilhassa ateşinizin yüksek olduğu dönemde tercih edebileceğiniz bu bitki ateşinizi düşürdüğü gibi aynı zamanda da semptomları hafifletebilir.

Yaban mersini: Yaban mersini, gribin semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Anason: Bu bitki gribin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda eğer nefes darlığı şikayetiniz de varsa ferahlatma ve nefes açma işlevi gösterir.

Eğer kendinizi doğal yöntemler ışığında da hâlâ iyi hissetmiyor ve daha da kötüye gidiyorsanız, mutlaka hekiminizden profesyonel destek almayı ihmal etmeyin. Unutulmamalıdır ki bu yöntemlerin hiçbiri, doktor kontrolü kadar kesin ve net bir sonuç vermeyecektir.

0/YORUMLAR