Son eklenen

Fotoğraf Satarak Para Kazanma

İnternetten para kazanma, günümüzde birçok yöntemle sağlanabilecek bir gelir tekniği halini aldı. Youtube kanalı açarak, blog açarak, İnstagram gibi sosyal platformlarda reklam alarak veya e-ticaret sitesi kurarak internetten para kazanabilmeniz mümkündür. Tabii fotoğraf satarak para kazanma da bu yöntemler arasında yer almaktadır. Çok fazla popüler olmasa da çaba harcayan kişiler fotoğraf satarak güzel gelirler elde edebilmekte ve ek gelir sağlayabilmektedirler. Üstelik profesyonel fotoğraf makinesi olma şartı da bulunmuyor. Yani fotoğraf satarak para kazanma işi için illa profesyonel olmanıza ve pro fotoğraf makinesi sahibi olmanıza gerek yoktur. Sağlam bir kameraya sahip akıllı telefonla da çok güzel fotoğraflar çekerek ek gelir elde edebilmeniz mümkün olabilir.

Fotoğraf satarak para kazanma ek gelir sağlayabilmeniz mümkün olduğu gibi, bu işi ileride profesyonel bir şekilde yapmak isteyebilirsiniz ve fotoğraf satarak para kazanma yolu belki de hayatınızı idame ettirmenize sebep olabilir. Bu sadece sizi bu işe verdiğiniz öneme ve çalışma azminize bağlı bir durumdur. Stok fotoğrafçılıkla para kazanma yoluyla siz de rahat bir şekilde internetten para kazanabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Stok fotoğrafçılık aslında birçok kişinin çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir konudur. Fotoğraf satarak para kazanma işi her ne kadar çok fazla bilinmese de stok fotoğrafçılıkla para kazanma ek gelir kazanmanıza veya daha fazlasına yardımcı olabilir. Stok fotoğrafçılığın son zamanlarda popüler hale gelmesinin temel nedeni telif hakkıdır. Telif hakkı tüm dünyada büyük önem verilen bir haktır ve izinsiz olarak bir fotoğrafın başka bir yerde kullanılması suçtur. Bu nedenden dolayı stok fotoğrafçılık platformları fotoğraf satın almak isteyen firma ve kişilerin dikkatini çekmektedir. Satın alınan bir fotoğraf, o fotoğrafı satın alan kişi tarafından artık rahatlıkla kullanılabilmektedir. Herhangi bir platformda kullanıldığı için size bir telif hakkı ihlali uyarısı gelmez ve sorunsuz bir şekilde fotoğrafları kullanabilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığın bu kadar popülerleşmesinin sebebi de temel olarak telif hakkında dayanmaktadır. Birçok görsel sahibi zaman zaman izinsiz kullanılan materyalleri için mahkemeye başvurabilmekte ve karşı taraftan çok yüksek miktarlarda tazminat talep edebilmektedir. Bu da izinsiz fotoğraf kullanımında telif hakkı ihlal eden kişiler için oldukça kötü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Stok fotoğraf çekerek ve bunları ilgili platformlarda satarak para kazanma mümkündür ancak bunun için doğal, farklı ve ilgi çekici çekimler yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yani eğer fotoğraf çekme konusunda çok başarılı değilseniz öncelikle temel olarak bunun nasıl yapıldığını öğrenebilir ve daha sonra fotoğraf satarak para kazanma işine girebilirsiniz.

Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Fotoğraf satarak para kazanma, stok fotoğraf sitelerine üye olarak ve buradaki portföyünüze kaliteli ve farklı fotoğraflar yükleyerek mümkün olabilmektedir. Birçok platformda yüksek kaliteli fotoğraf, video veya vektörel çizimler yükleyerek para kazanabilirsiniz. Ancak bunun için farklı ve kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

Eğer gerçekten kaliteli ve evrensel içerikler üretebilirseniz uzun vadede çok iyi gelirler elde etmeniz mümkündür. Öncelikle fotoğraf satarak para kazanma işinde başarılı olmak adına birçok platforma üye olabilirsiniz. Bu platformlar arasında;

l Shutterstock

l Getty Images

l Adobe Stock

l Bigstock

l Pond5

yer almaktadır. Bu platformlara üye olarak fotoğraflarınızı yükleyerek portföyünüzde yer almasını sağlayabilir ve fotoğraflarınız satıldıkça para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu platformlarda dikkat etmeniz gereken ortak noktaların başında içeriklerin kalitesi gelmektedir. Yani fotoğraf yüklerken çok fazla düzenleme yapmamaya özen göstermeli ve doğal çekimler yapmalısınız. Her yükleyeceğini fotoğraf kabul edilmeyebilir ve reddedilen fotoğraflarınız olabilir. Ret sebepleri olarak ise aşırı yapay renkler, kalitesiz içerik veya diğer nedenler gösterilebilir. Bu nedenle her çektiğiniz fotoğrafın kesin olarak kabul edilip insanlara sunulacağını düşünmemelisiniz.

Fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca içerikleri üretirken platformlarda önde gelen fotoğraf portföylerini inceleyebilir ve en çok satan fotoğraflara bakarak insanların ne istediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Asla kimseyi taklit etmeyin ve fotoğraf çekerken mümkün olduğunca özgün olun. Bu sizin büyük kitlelere ulaşmanıza zemin hazırlayarak dolaylı olarak çok fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Fotoğraf satarak para kazanma işinde başarılı olmak ve stok fotoğraftan para kazanmak için ne kadar fotoğraf satışa sunarsanız şansınız o oranda artacaktır. Platformda fotoğraf satın alanların ödediği ücretler aylık veya 3-6-9-12 aylık şekillerde olabilmektedir. Diğer ödeme sistemlerinde ise fotoğraf satın alma başına da ücret ödeyebilirler. Sizin fotoğrafınız satıldıkça belli bir ücret kazanırsınız. Bu fotoğrafa veya sisteme göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak doğru yapıldığında ve emek verildiğinde gerçekten kaliteli bir pasif gelir yöntemi olduğunu belirtmekte fayda var.

Fotoğraf satarak kazanacağınız para yüklediğiniz fotoğrafların kalitesi, özgünlüğü ve sayısıyla doğru orantılı olacaktır. Fotoğraf satarak para kazanma işinden aylık 40-50 $ kazanabileceğiniz gibi bu işe gerçekten emek vermeniz ve profesyonel bir şekilde bunu yapmanız durumunda 400-500 $ kazanmanız bile mümkündür. Hatta profesyonel fotoğrafçıların bu rakamlardan çok daha fazlasını kazandığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca döviz (dolar) cinsinden gelir elde edeceğiniz için 400-500 $ miktarındaki gelirlerin oldukça iyi olduğunu siz de görebilirsiniz.

Eğer siz de ek gelir elde etmek ve fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz platformlardan birine veya birkaçına üye olarak çekmiş olduğunuz fotoğrafları kullanıcılara sunabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu