Son eklenen

Parasite (Parazit) Film İncelemesi

Bilindiği üzere parazit, bir canlıya bağlı olarak yaşamını sürdüren organizmaya verilen isimdir.

Filmin isminin taşıdığı o derin anlamı bir kenara bırakırsak, kısaca; Kim ailesini parazit, Park ailesini ise bağlı oldukları canlı olarak düşünebiliriz. Bahsettiğim üzere film iki aile çevresinde geçiyor. Park ailesi, üst; Kim ailesi ise alt sınıfı sembolize ediyor. Üst sınıf aile üyeleri arasında bağlar kopuk, yaşadıkları koskoca evin içerisinde birbirlerini görecek zamanları dahi yok, ev işlerini verdikleri bir hizmetçiye bile sahipler. Alt sınıf ailede ise durumlar çok farklı. Kişiler birbirlerine bağlı, iletişimleri kuvvetli. Yer altındaki, yaşadıkları küçük evde günlerini yan yana, ay sonunu getirmeye çabalayarak geçiriyorlar. Anlayacağınız birbirinden tamamen farklı iki aile ile karşı karşıyayız. Çıkaracağımız anlamlar bambaşkadır belki ama sınıf farkları, hakları ile ilgili düşündüklerimizin aynı olduğuna eminim.

Yönetmenliği ve senaristliği Bong Joon-ho tarafından yapılan film 2019 yılında yayınlandı. Türü de komedi ve gerilim. Altı dalda aday olduğu 92. Oscar Ödülleri’nde tam dört ödülün sahibi oldu. Ayrıca Oscar tarihinin İngilizce olmayan “ilk” en iyi filmi.

Analiz yapan kişi olarak fikrimi belirtmeliyim ki, film hakkında düşüncelerim tamamen olumlu yönde. Verebileceğim en yüksek puanı verdim gitti. Kendini diğer filmlerden çok ayrı tuttuğuna inanıyorum. İzlemeye alışık olduğum İngilizce filmlerden ziyade, Korece’nin o ilginç tonu beni etkiledi. Bir değişiklik arayışında olduğunuz anda size önereceğim ilk film bu olacaktır.

Gelelim filmdeki gerçeklik olgusuna. Her şey tamamı ile gerçekti. Yaşanan duygular, alınan kararlar. Her şey rayında ilerlerken çöküşe uğrayan o koca hayat. Değinmek istediğim nokta bu. Yalanlar üzerine kurulan küçük veya büyük her şeyin sonu felakettir kanımca. Doğru acıtsa dahi adım atarsak ulaşırız hedefe. Belki de film senaryosunda bir çöküş olmasaydı yorumlarım bu denli olumlu olmayacaktı. Başka bir olanak da şu ki, belki siz, bu filmi izleyecek veya izlemiş kişi, filmi zerre kadar beğenmeyeceksiniz. Her şey güzelken neden yerle bir oldu diyecek, öfkeleneceksiniz. Olası.

Alt ve üst sınıftan bahsetmiştim. Filmde seyirciye lanse edilmek istenen çok güzel bir detay bulunuyor. Evlerin konumları. Kim ailesinin evleri yerin altında, telefon çekmeyecek kadar kentten izole iken; Park ailesi koskoca bir dağ seviyesinde, yüksekçe bir yerde koyuyor kafasını yastığa.

Filmde Park ailesinin bir hizmetçiye sahip olduğunu söylemiştim. Sonlara doğru, artık tuğlalar yerine otururken bu kadın etrafında da can alıcı bir olay yaşanıyor. Kadının, kocasını evin alt katındaki gizli bir odada sakladığı ortaya çıkıyor. Anlaşıldığı üzere paraya ihtiyacı olan bu çift, sakladıkları sır öğrenildiğinde deliye dönüyorlar. Kocasına belli aralıklarla yemek götüren hizmetçi kadın bu sırrı seneler boyu sakladıktan sonra, çalıştığı eve bir “parazit” gibi giren bu aileye kin doluyor. Nitekim karşı karşıya geliyorlar ve iki aile de nereden geldiklerini unutuyor, üst sınıfmış gibi bir tavır sergiliyorlar. Değinmek istediğim konu, filmdeki bir diğer metafor. Merdivenler ve yokuşlar. Sınıf farkı daha iyi nasıl anlatılabilir bilemiyorum. Filmde karşımıza çoğunlukla merdiven ve yokuş çıkıyor. Alt sınıfta yer alan bir birey sürekli bu yollarda adım atıyor. Hizmetçi kadın ve kocası için de aynı şey geçerli. Yüksekçe bir konumda yer alan evde, durumu olmayan adam onlarca merdiven aşağıda sürdürüyor yaşamını, üstelik gizli şekilde. Bu sisteme ne denir, nasıl denir bilinmez fakat senaristin verdiği mesaj şüphesizdir ki onlarca ödül hak ediyor.

Filmde kullanılan kostümlere söylenecek söz yok, az önce de bahsettiğim gibi gayet gerçekçi. Senaryonun özgün oluşu hakkında kitap dahi yazabilirim ama analizim bu kadar. Eğer fazladan 130 dakikanız varsa buyurun izleyin. İyi seyirler. Teşekkürünüzü duyar gibiyim.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu