Son eklenen

Metaverse nedir?

Metaverse kelimesine bakıldığında meta Yunancada “öte”, verse kelimesi ise İngilizcedeki “universe” yani “evren” anlamına gelmektedir. Metaverse kelimesinin dilimizdeki karşılığı “evrenötesi” olarak tanımlanabilir.

Metaverse kavramından ilk kez 1992 yılında yazar Neal Stephenson’ın yayımladığı Snow Cash adlı romanda söz edilmiştir. Metaverse kavramından ilk söz edildiği dönemde kavram fazla abartılı ve olağandışı bulunmuştur. Milyonlarca insanın metaverilerini elinde bulunduran Facebook bu konuya ilgi duymaya başlamış ve kavram ön plana çıkmıştır.

Metaverse çok katmanlı sanal dünya ile insanları bir araya getiren üç boyutlu bir dünya konseptidir. Metaverse, internetin gelecekteki versiyonu olarak düşünülebilir. Bu üç boyutlu sanal dünya insanların buluşup bir araya geldiği, oyunlar oynayabildiği ve sosyal aktiviteler gerçekleştirdiği bir dünyadır.

Metaverse kavramına günümüze en yakın örnek Ready Player One adlı romandır. Aynı zamanda bu roman 2018 yılında beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Bu kitapta sanal bir dünyada var olarak arkadaşlarınızla sosyalleşebiliyor ve gerçek dünyada yaptığınız çoğu aktiviteyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyun olarak Second Life adlı oyun Metaverse kavramını destekleyen bir diğer proje olarak sunulabilir. Second Life adlı oyunda sanal bir dünyada kendi avatarınızı oluşturabiliyor, gerçek hayatta yaptığınız birçok aktiviteyi gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte Metaverse bize böyle bir dijital evren sunabilmeyi planlamakta.

İnsanlar WEB 3.0 ile sanal ortamlarda birbirleriyle çevrimiçi iletişim kurabilmeye başlamışlardı. Metaverse fikri ise insanların kurduğu bu çevrimiçi iletişimi çok farklı boyutlara taşımayı planlamaktadır. İnsanların kendilerini arttırılmış gerçeklik ile bu sanal evrende bulmalarını hedeflemektedirler.

Sanal gerçeklik teknolojisi günümüzde en çok oyunlarda kullanılmaktadır. Fakat Metaverse teknolojisi, sanal ve arttırılmış gerçekliğin kullanım alanını genişleterek insanların bu evrende; gezecekleri, konsere gidebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri, oyun oynayabilecekleri sanal ortamlar yaratmayı vaat etmektedir.

Kripto para birimlerinin Metaverse evreninde önemli bir yeri vardır. Son zamanlarda oldukça popüler olan NFT satışlarının Metaverse ile bağlantısı bulunmakta. Sanal ortamda yaratılan ve dijital dünyada korunan NFT sanat eseri koleksiyonları, Metaverse evreninde sergilenmeyi ve satılmayı beklemekte.

Günümüzde en önemli Metaverse yatırımcılarının başında Facebook gelmektedir. Facebook şirketinin bu olaya büyük yatırımlar yapması Metaverse kavramının evrensel bir hal almasına katkısının büyük olduğu söylenebilir.

Metaverse Evreni Ne Zaman Açılacak?

Bu dijital ve üç boyutlu evren düşüncesi iddialı bir seviyede olsa da gerçekleştirilen çalışmalar planlananın çok daha gerisindedir. Metaverse evreni, kısa sürede tamamlanamayacak kadar karmaşık ve geniş kapsamlı bir proje. Başlangıç projelerindeki başarılar göz önünde bulundurulduğunda projenin uzun vadede çok başarılı olacağı öngörülmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu