Son eklenen

İnternette Kimlik Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Teknoloji çağımızda her geçen gün daha da ileriye gitmektedir. Teknolojinin bu şekilde hızla ilerlemesi sonucunda internet kullanıcılarının sayısı da her geçen gün benzer oranda artmaktadır. 2021 yılına ait internet kullanım istatistiklerine bakıldığı zaman Türkiye’de 62 milyon kişinin, dünyada ise 7,8 milyar kişinin aktif birer internet kullanıcısı olduğu görülmektedir. İnternet kullanıcılarının bu kadar fazla olması bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekebiliyor. Bu bilgisayar korsanlarından korunma konusunda bazı önemli yapılabilecek durumlar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Anti-virüs programları kullanmak: 

İnternete erişimi olan teknolojik cihazlarda lisanslı olmak koşuluyla anti-virüs programları kullanmak oldukça önem arz eder. Özellikle korsanlar tarafında birçok link ve doküman içlerine gizlenen trojen virüslerini engellemede ve dolayısıyla cihaza zarar vermesini durdurmada iyi bir anti-virüs programına ihtiyaç duyulur. Bu noktada programın lisanslı olması gerektiğini tekrar hatırlatmada fayda var.

Sanal kart kullanmak: 

Günümüzde e-ticaretin de hızla gelişimi sonucunda kredi kartı hırsızlıkları da artmaktadır. Bu nedenle e-ticaret alışverişlerinde kredi kartlarının yerine sanal kartlar kullanmakta fayda vardır. Aksi durumlarda birçok kredi kartı hırsızlıklarıyla karşılaşmak mümkündür.

Güncellemeleri ihmal etmemek: 

Mobil cihaz, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazların yetkili servis sağlayıcıları belirli aralıklarla güvenlik duvarı oluşturmak adına güncellemeler yapmaktadırlar. Bu nedenle cihaz güncellemelerini sık sık takip etmeli yeni güncellemeleri yapmalıyız.

E-postaları kontrollü bir şekilde açmak: 

Yaygın bir diğer kimlik hırsızlığı da e-postalar aracılığıyla gönderilen linklerdir. Emin olunmayan postaları açmamak bu konuda önemlidir. Bu tür postalar spam olarak değerlendirilmeli veya açılmamalıdır.

Güvenli olmayan sitelerden uzak durmak: 

İnternet kullanıcılarının güvenli olmadığını düşündüğü sorgulanan sitelerden uzak durmaları, bu sitelere tıklamamaları gerekmektedir. Bilgisayar korsanları bu yöntemle kimlik bilgilerine ulaşabilmektedir. Bunun yanında birçok ücretli programların ücretsiz bir şekilde sunulduğu sitelerden de uzak durulmalıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu