DEEP WEB NEDİR? DEEB WEB'E NASIL GİRİLİR?

İnternetin karanlık tarafı olarak bilinen deep web internet dünyası ve insanlar için zararlımı yoksa faydalı mıdır? İşte bir çok insan bu sorunun cevabını merak ediyor.

DEEP WEB NEDİR?

Deep web ilk çıktığı günden beri arama motorlarının ve sunucularının indeksleyemediği dataların bulunduğu yüzbinlerce linkten oluşan bir yapıdır. Arama linkleri olmayan veya bulunamayan arama motorlarının anahtar kelime bazında ki taramalarında bulunamayan tüm siteler Deep web e dahil'dir.

Bazı sitelerde arama motorlarında görüntülenmemek istedikleri için deep webe geçmiştir örneğin; flash siteler, ajaxlı siteler, jquery ile çalışıp sifre bazlı giriş sağlayan siteler, kamu bilgilerini saklayan siteler, ftp tarzı siteler gibi birçok sitede deep web de bulunmaktadır.

Deep webe giriş yapmaya çalışan birçok kişi ilk başta deep webe ulaşım aracı olarak normal arama motorlarını kullanmaktadırlar. Fakat normal bir arama motoru ile deep webe ulaşılsa dahi hiçbir bağlantıya ulaşılamaz. Çünkü deep web kullanıcı güvenliği için tek bir server üzerinden bu bağlantıları açmaz. Çünkü Deep web kapalı uçlu bir sistemdir. Ve bu kapalı sisteme dns yönlendirmeleri ile girilebilir. Bu dns yönlendirmeleri ise zamanında ABD donanmasının arasında haberleşmek için icat ettiği Tor Browser sayesinde kurulur.

TOR BROWSER NEDİR?

Tor anonim iletişim sağlamak amacıyla ABD donanması tarafından üretilmiş bir yazılımdır. Tor sayesinde sayesinde internette kimliğiniz olmadan belli bir ip adresiniz olmadan gezinebilirsiniz. Tor dünyaya 2002 yılının Eylül ayında servis edilmiştir. Tor Browser ilk başta ABD deniz kuvvetleri tarafından operasyonlarda haberleşmeyi güvenli hale getirmek için planlanmıştır. Fakat daha sonra tor çevrimiçi anonimliği teşvik eden kar amacı olmayan bir sistem haline gelmiştir.

TOR BROWSER NASIL ÇALIŞIR?

Tor browser girmek istediğiniz siteye 5 farklı sunucu üzerinden istek göndererek siteye giriş yapan misafiri belirli bir kimliği olmayan biri haline getirir. Bu sunucu olayına köprü sistemi denir. 5 farklı üzerinden geçiş yapıp anonimlik kazanırsınız. Aslında tor browserın yapısı bu kadar basit bir yapı değildir fakat en anlaşılır anlatımın bu olduğunu düşünüyorum.

DEEP WEB'E NASIL GİRİLİR?

Peki deep web'e nasıl girilir? Tabikide yazımızın başından beri ballandıra ballandıra anlattığımız tor browser ile fakat tor browser ile giriş yaptığımız kısım deep web'in pembe tarafıdır. Yani 1.katmanıdır; 1.katmanda lamerlar, şüpeli linkler, çiğnen yasalar, yasak maddelerin satılması, gibi birçok şeyle karşılaşabilirsiniz. 1.katmanda bunlarla karşılaştığınıza göre diğer katmanlarda neler ile karşılaşabileceğinizi bi düşünün ve hemen 2. katmana geçme fikrinden kurtulun. Çünkü 1. katmandan sonrasına geçiş yaptıysanız bu sizin illegal bir olaya bulaştığınızı doğrular nitelikte olacaktır 3. 4. 5. katmanlara ulaşmanız için ise özel vpn ler ve özel bilgisayarlara ihtiyacınız olacaktır. Peki deep webe girmek yasal mı? 1. katmanda iseniz yasalarla ilgili herhangi bir sorun teşkil etmezsiniz tabiki sadece merakınıza yenik düşüp etrafa bakınmak için orada iseniz. Fakat yasal olmayan bir şeye bulaştıysanız 1. katman bile çok tehlikelidir. Yani eğer deep webe girmek istiyorsanız bunun doğuracağı sonuçları düşünerek hareket edin derim.

0/YORUMLAR