BİTCOİN NEDİR?

Sataşhi Nakamato adlı kişi yada kişilerin 2008 krizi sonrasında uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan bitcoin le alakalı ilk yazıyı yayınlamaları üzerine bitcoin merkezleştirilmiştir.2009 yılında ise halka açık ağ olarak kullanıma girdi, bi zaman sonra ise bitcoin ilk başarılı kripto para olarak ''1. nesil blockchain'' olarak adlandırılmıştır.

Çok kısa bir sürede yükselişe geçmesinin sebebi ise dağıtık yapısıdır.Bitcoin işemine giren kişinin kim olduğunun bulunması olanaksızdır ancak bitcoin işlemine giren işlemlerin takibi yapılabilmektedir.Bitcoin in zincir yapısı dolayısıyla onaylanan işlemler değiştirilemez ve geri alınamaz.

Bitcoin sıfır noktasından binlerce dolara hızla yükselmiştir, bu yükselişin ardından bir çok daha kripto para birimi ortaya çıkmıştır.Bu para birimlerine ''alt coin'' denmektedir.

2013 yılının 22 temmuz tarihinde bitcoinin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindedir.

2020 yılının 26 temmuz tarihinde ise bitcoin in toplam değeri 182.967.290 dolar olmuştur.

Bitcoin'in avantajları ve dezavantajları;

Çökme riskinin az olması, enflasyonun az olması başlıca avantajlarıdır, güvenilir ,basit ve anonim olması da temel avantajlarındandır. Cüzdanınızdaki kripto paraları kişi, kişiler, devlet ve banka tarafından bilinmemesinin de bazı avantajları vardır onun yanı sıra para transferinin normal yöntemlerden daha güvenilir olması da avantajlarındandır.

İzinin sürülememesi bazı durumlarda dezavantajdır onun dışında bu konularda uzmanların az olması, kaybetme riskinin olması da diğer dezavantajlardandır.

0/YORUMLAR