Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu, Ethereum (ETH) tabanlı bir ERC-20 tokenı olmakla beraber, Shiba Token olan resmi sitesinde “kendiliğinden meydana gelmiş merkezi bulunmayan bir topluluk oluşturma deneyi” olarak tanıtılıyor.

Dogecoin’e benzer yapısıyla dikkat çeken Shiba Coin (SHIB), Dogecoin gibi merkezi bulunmayan bir token ve bir şaka kripto para olarak belirtiliyor. SHIB, aslında ShibaSwap’in kullanılmasına teşvik olarak listelenmeye başlanan ve kullanılan ilk token olarak borsada yerini almıştır. Geçtiğimiz aylarda DogeCoin üzerinde etkili olan Elon Musk, 8 Mayıs tarihinde bu coin için de aynı etkiyi yaratarak SHIB tokenin o gün koşullarına göre ciddi anlamda değer kazanmasına sebep olmuştur.

DogeCoin’le benzerlikleri arasında sembolleri de bulunuyor. Bildiğiniz üzere DOGE Coin simgesinde bir köpek bulunmaktadır. SHIBA Coin de Japon köpek cinsi olan Shiba Inu türünü simge olarak kullanmaktadır. Yalnızca simgesiyle kalmayıp bu köpeğin ismini de Token ismi olarak kullanılmıştır. SHIB, resmi sitesinde belirtilen proje açıklamasında Shiba Coin için “deneysel” nitelik taşındığı söylenmektedir. Bundan dolayı ilk başlarda her borsada bulunmasa da son zamanlarda bazı büyük borsalarda alım – satım yapılmaya başlanmıştır.

“Dogecoin katili”

Shiba Coin’in resmi internet sitesinde “Dogecoin katili” olarak akıllara kazınan Shiba Inu (SHIB)’in toplam arzı 1 kentilyon adetle sınırlı olmakla beraber şu anda yaklaşık olarak 395 milyon adet SHIB dolaşan arz içindedir. Shiba Coin topluluğunun yaptığı açıklamalara göre “SHIB’in Dogecoin’i kısa sürede geride bırakma şansı” yüksek olduğu öngörülüyor. Fakat unutulmaması gereken şey bu açıklamanın tek taraflı olarak yapıldığı ve hiçbir yatırım tavsiyesi içermediğidir. Alım ve satım yapan kişinin sorumlulukları tamamen kendine aittir.


0/YORUMLAR