iPhone hayat kurtardı

Tim Blakey adındaki snowboard antrenörü ve bir kişi, İsviçre'nin bir şehrinde, buzun üstünde kaymaktaydılar. Ancak yokuş aşağıya büyük bir sürat ile giderken, yaklaşık olarak 10 bin fit civarında bilinmeyen bir yarığın içine düştü. Tam bu noktada ise, sahibi olduğu iPhone cihaz kurtarıcısı oldu.

Snowboard antrenörü Tim Blakey, öğrencisi olan kişiye 3 bin metreden fazla yükseklikte olan bir yerde eğitim verdiği anda, büyük bir hızla hamle yaptığı için, yarık alanı fark etmedi. Yardım istemek için kullandığı iPhone telefonu, o sırada yüzde 3 şarja sahip bulunmaktaydı. 

Bu sebepten dolayı, elindeki tek çarenin iPhone telefonunda bulunan Acil yardım özelliğini kullanmaktı. Acil yardım, yani SOS özelliğini kullanmayı akıl eden Blakey, bu özelliği kullandı ve yardım çağırdı. Yaptığı acil yardım seçeneği ile, bulunduğu konum, listeye eklediği acil durum kişileri ve acil servise otomatik olarak bilgileri paylaşıldı.

Yaşanan talihsiz olayın ardından kısa bir süre sonra olay yerine gelen kurtarma ekipleri, yaptıkları ilk müdahale sonrasında Blakey'i alandan çıkararak tedavi amaçlı hastaneye kaldırdı.

0/YORUMLAR