Ankarada Gezilecek Yerler

Başkent Ankara, tarihe ve geçmişe tanıklık yapmış olan güzide şehrimiz. Türkiye'nin başkenti, yuvası, Cumhuriyet’in temel taşı. Görenleri hayretler içinde bırakan, mimarisi ile göz dolduran, her masala konu olan ruha sahip başkentimiz.

Ulus'tan Çankaya'ya, Ankara Kalesi'nden Estergon'a ünlü dar sokakları ile turistlerin ilgi odağı olan bir mimari estetiğe sahip. Eski çarşıları ise hâlâ zamana meydan okuyan bir yapıya sahip. Her şeye rağmen dimdik ayakta duran tarihi dokusu ile ulu bir çınarı andırıyor bu sehir. Anadolu’nun tam ortasında yöresel yemekleri ve akşam gezmeleri ile yerli halkın dikkatini çekiyor. Oyun havaları ile yöresel kıyafetleri ile ve en çok Ankara kaşık oyunları ile kültürel etkileşime büyük katkı sunuyor. Herkeste önemli bir yere sahip olan Ankara iklimi ile de insanların vazgeçilmezi olmayı başarıyor. Soğuk kış gecelerinin bile Ankaralılar için büyük bir anlamı var. İnsanlar soğuk Ankara gecelerinde birlik ve beraberlik içinde soba başlarında pişirilen kestane ve sıcak çay ile sabaha kadar sohbet etmelere doyamıyor. Ankara bütün bu güzellikleri taşıyanlar ve yaşayanlar için vazgeçilmez olmayı barındırıyor.

Ankara anlatılmaz yaşanır denilen türden turistlerin ilgisini her geçen gün tarihi dokusu ile çekmeyi  başarıyor. Ulus’a yolu düşenler Ankara Kalesi’ne çıkabilir, Ulus Atatürk heykelini ziyaret edebilir. Yine Ulus’ta yer alan ilk TBMM binası olan şu an Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak devam eden binayı ziyaret edebilirler. Metro ile Anadolu/Anıtkabir istasyonunda inerek Anıtkabir ziyaretini gerçekleştirebilirler.  Çankaya’da yer alan Kocatepe Camii’nin estetik dokusu ile karşılaşabilirsiniz ve sonrasında Eymir Gölü'nde bisiklet sürebilir ve Kuğulu Park’ta kuğular için simit atabilirler.

Müze ziyaretinde bulunmak isteyenler içinse Rahmi Koç Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi yine Ulus’ta yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyaret edilecek noktalar içerisindedir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gidenler Anadolu’da yaşamış olan uygarlıklarla ilgili bir çok tarihi nesne ile karşılaşacaklardır. Geçmiş dönemin aydınlatılmasında önemli olan birçok nesne burada hâlen daha sergilenmeye devam etmektedir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyaret edildikten sonra Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi tavsiye edilen noktalar arasında yer alacaktır. Atatürk Evi ve Satranç Müzesi’de tarihi dokusu ile sizi ağırlamaktan büyük keyif duyan noktalar içinde olacaktır.

Tarihi dokusunun yanı sıra doğallığından ödün vermemiş  bir yerde sıcak bir şeyler yemek isterseniz örneğin gözleme, katmer gibi sizi Hamamönü kendisine çeken nokta olarak ağırlamaktan mutluluk duyacaktır. Mehmet Akif Ersoy’un evi de bu alanda konum olarak dikkatinizi çekecektir.

Ankara birçok kişiye göre soğuk havası ile ünlüdür. Ankara Kurtuluş mücadelemizin ve tarihimizin yazıldığı ender şehirlerimizden biridir. Her bireyin yaşarken en az bir kez görmesi gereken noktalar içindedir.

0/YORUMLAR