Ankara Kedisinin Özellikleri

Kökeni Türkiye’ye ait olan Ankara kedisi, uzun beyaz tüylere sahip olmasından dolayı tüm Avrupa ülkelerinde bilinmektedir. Hem özellikleri gereği hem de görünüşleri açısından her zaman albenisi olan türlerdir. Ankara kedisi, yavru olarak sahiplenildiğinde doğası gereği sevecen ve evcimendir. Bu durum ise yaşadığı ortama kolayca uyum sağlamasına neden olmaktadır.

Görsel olarak Ankara kedisinin özellikleri inceleyecek olursak; meraklı, hareketli ve oyun oynamayı seven bir yapıya sahiptir. Uzun ve beyaz tüylü, iri gövdeye ve renkli gözlere sahip olan bu kedi Van kedisiyle de fazlaca karıştırılmaktadır. Ankara kedisinin gözlerinin badem gözlü olması etkileyiciliğini artırmaktadır.

Ankara Kedisinin Bakımı

Az öncede belirttiğimiz gibi Ankara kedisinin özellikleri arasında en beğenilenlerinden biridir uysal olmaları. Bu sebeple sahip edinen kişi ilgilenmekte zorluk çekmeyecektir. Manevi özelliğinden sonra birazda Ankara kedisinin kişisel bakımına değinelim.

Uzun ve beyaz tüylerinin olması Ankara kedisi tüy döker mi? Sorunu sıkça akıllara getiriyor. Sorunun cevabına gelecek olursak evet düzenli olarak taranmadığı zaman tüyler birbirine girebilir ve tarama esnasından zorlamadan kaynaklı dökülmeler oluşabilir. Ayrıca kediler için diş bakımı ve belli aralıklarla tırnak kesiminin önemi de unutulmamalıdır.

Ankara Kedisinin Eğitimi

Ankara kedisi yapı itibariyle uysal kediler oldukları için eğitim alma konusunda genel olarak uyumlu davranırlar. Yavru olarak alındığında kişisel bakımlarının rahat yapılabilmesi açısından avantaj sağlayacaktır. Birkaç maddeyle eğitimleri hakkında yorumlar yapalım.

Öncelikle eve ilk geldiğinde tüylerine, yaralarına, dişlerine, kilosuna kadar detaylı inceleme yapılıp gerekirse bir veteriner hekime gösterilmelidir.

Evin düzenine alışması için kurallar koyulabilir. Basit bir şekilde kurallara uyup uymama durumuna göre ödüllendirilebilir.

Tuvalet eğitimlerinde biraz dikkat edilmelidir. Evin belli bölümüne 3 parmak yüksekliğinde kum konulmalı ve hassas oldukları için tuvalet sırasında rahatsız edilmemelilerdir. Tuvalet ihtiyacını doğru bir şekilde giderebilmeleri açısından bu çok önemlidir.

Ankara kedisi uysal ama hareketli bir yapıda oldukları için son olarak bir kablo konusuna değinme istiyorum. Genel olarak kedilerin kablolara karşı bir düşkünlüğü vardır. Gördükleri her kabloyu ya ısırırlar ya da çiğnerler. Bu yüzden kabloları ortadan kaldırmakta yarar olduğunu söyleyerek Ankara kedisinin özellikleri yazımı noktalıyorum.


0/YORUMLAR