Elektrik faturası nasıl düşer?

1. Eski tip elektrik sayacı kullanıyorsanız, mutlaka akıllı saate geçin. Elektriği mümkün olduğunca ucuz saatlerinde kullanın ve indirimden faydalanabilmek için akıllı sayaç kullanın.

2. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü vb elektrikli cihazlarınızı indirimli saatlerde çalıştırın. Elektriğin en ucuz olduğu saatler (Gece tarifesi 22.00-06.00) arasındadır. Bu saatler arasında harcanan elektrik yaklaşık %30-40 daha ucuzdur. Bu tarifeden sonraki en ucuz saatler (Gündüz tarifesi 06:00 – 17:00) arasındadır. En pahalı tarife ise Akşam tarifesidir (17:00 – 22:00).

3. Kullanmadığınız saatlerde elektronik eşyalarınızın fişini çekin. Elektronik eşyalar (masa üstü bilgisayar, mutfak robotu, mikrodalga fırın vs) çalışmasalar bile fişe takılı olduklarında elektrik harcamaya devam ederler.

4. Buzdolabınızın yaz kış ayarlarına dikkat edin. Aynı şekilde derin dondurucu içinde.

5. Çamaşır ve Bulaşık makinelerinizi mümkün olduğunca tam dolu iken çalıştırın.

6. Aydınlatmada Led'li ampul kullanın. Çok sık kullanmadığınız banyo, tuvalet gibi yerlerde daha düşük Watt'lı ampuller kullanın. Ampulleri gereksiz yere açık bırakmayın.

7. Beyaz eşya alırken enerji tasarruflu olmasına (mümkünse A+++) özen gösterin.

8. Size tasarruf ettirecek yeni alışkanlıklar edinin. Örneğin, TV izlerken odanın ışığını kapatarak hem gözünüzü yormamış hem de tasarruf sağlamış olursunuz. Yada elektrikli termosifon kullanıyorsanız; evde olmayacağınız günlerde (sıcak suya ihtiyacınızın olmayacağı için) termosifonu kapatıp eve döndüğünüzde tekrar açabilirsiniz.

9. Mümkün olduğunca gün ışığından yararlanın. Perdelerinizi, panjurlarınızı açın, bırakın gün ışığı girsin.

10. Klima Kullanırken; Klimayı ideal oda sıcaklığından daha düşük ya da daha yüksek derecelere ayarlamak fazla enerji tüketimine neden olabilir. İdeal oda sıcaklığı ise 21-22°C dir.

0/YORUMLAR