Son eklenen

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti Yunanistan ve İtalya da en çok uygulanan diyetlerden biridir. Bu ülkedeki insanların daha az kalp hastalıklarına yakalandığını gören bilim insanları, Akdeniz’e komşu olan tüm ülkelerde kıyı kesimlerinde yaşayan insanlar üzerindeki ve beslenme programları üzerindeki araştırmalarını arttırdılar ve şu sonuca vardılar. Akdeniz diyeti doğal bir diyettir, besin ürünleri sağlıklıdır ve damar tıkanıklığına yol açacak yaşlı et, işlenmiş yağlar- trans yağlar yerine zeytinyağı kullanıyorlar. Balık tüketiyorlar ve sebze meyve çeşitliliği çok fazladır. Fransa’nın güneyindeki insanların, bol bol balık tüketmelerine rağmen neden kalp ve damar hastalıklarına yakalanmadığının açık kanıtı, trans yağ değil zeytinyağı ve balık yağı tüketmeleridir.

Akdeniz diyeti hem çok sağlıklı hem de çok az kalorili olan bir diyettir. Akdeniz diyetinin temelinde deniz ürünleri, kümes hayvanları süt ürünleri ve meyveler vardır. Sizde bu diyeti uygulayarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Akdeniz diyetini uygulayarak kalp hastalığı, obezite, tip II diyabet hastalığı ve diğer benzeri hastalıkları önleyebilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyetinin faydaları arasında zeytinyağı açısından tekli doymamış yağ asitleri ve düşük doymuş yağ asitleri kullanıldığı için, vücuda zarar vermeyen yağların formunuzu koruması, sağlıklı kilo verdirmesi, sizi hastalıklardan koruması gibi faydaları vardır. Akdeniz diyetinin faydaları konusuna baktığımızda tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir diyet olduğunu görebiliyoruz. Akdeniz Diyeti toplam kolesterol ve LDL-kolesterolü azaltıyor. İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol seviyelerini arttırıyor. İnsanlar için yağ çok önemli ancak bu yağlar, yapay endüstri ürünü işlenmiş yağlar olunca zararlı oluyor. Akdeniz diyeti doğal besinler içerdiği için, bu besinlerin GI indeksi düşüktür ve çabuk doyurmaz çabuk da acıktırmazlar. İşlenmiş besinlerin GI indeksi yüksek olur. Mesela ekmek yer yemez doyarız, bunun nedeni GI endeksinin yüksek olmasıdır ancak bu da zararlıdır. Hızla yükselen kan şekeri, insülin salgılayan pankreası yorar.

Akdeniz Diyeti Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı bilim adamları bu Akdeniz diyetinin yan etkilerini hala incelemektir. Bazı bilim adamları doktor onayı olmadan hiçbir diyetin uygulanmaması gerektiğini tavsiye ediyorlar. Ancak Akdeniz diyeti bir kalori hesaplama gerektiren diyet değil, doğal olarak beslenmek ve doğal olarak bol bol hareket etmekten oluşuyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu