Metaverse nedir? Metaverse Coinler Hangileridir?

Metaverse Facebook’un meta olarak dönüşüm geçireceğinin açıklanmasının ardından gündemi meşgul eden önemli bir kavram olarak yeniden karşımıza çıkmıştır. Metaverse kelime olarak meta ve verse sözcüklerinin birleşimi olarak evrenin öte biçimi olarak anlamlandırılmaktadır. Oldukça derin ve köklü bir tartışma olan metaverse, bugün her zamankinden daha da gerçek ve somut hali ile hayatlarımıza yeniden ve oldukça somut biçimde girmiştir.

Kavram ilk olarak 1992 yılında Snow Crash isimli bir romanda kullanılmıştır. 1992 yılından itibaren günümüze kadar ise teknolojik ve teknik altyapı dönüşümü ve dünyayı algılayış biçimlerinde meydana gelen değişim ile beraber blockchain teknolojisinde de adından iddialı bir şekilde söz ettirmektedir.

Metaverse fiziksel olarak öte evren ya da fiziksel evrenin sanalda temsil edilme hali olarak tanımlansa da Zuckerberg ile durum, oldukça farklı bir noktaya seyretmiştir. Facebook’un meta olarak bütün şirketlerinin tek bir çatıda birleşmesi ve gerçek zamanlı faaliyetlerin kişilerin sanal avatarları ya da temsilleri üzerinden sanal biçimde yapılacak olması, sanal bir evrende sanal bir yaşama doğru adım adım ilerlediğimizi düşündürmektedir.

Tüm gerçekliğin sanal olarak kapsanması ve bu durumun da sanal temsiliyetinin yaşanacak olması Facebook’un yeniden teknoloji sektörünün öncülleri arasına yükselmesini sağlamıştır. Uzun zamandır Zuckerberg tarafından beklenen bu atılım adımı beraberinde metaverse coinlerin hiç olmadığı kadar değer kazanmasına olanak tanımış, metaverse coin tutkunları da bu durumdan epey karlı çıkmıştır. Çünkü Zuckerberg metaverse atılımı gerçekleştirmekle kalmamış aynı zamanda bir miktar metaverse coin yatırımını da gerçekleştirmiştir.

Metaverse Coinler Hangileridir?

Metaverse coinleri ele alabilmek için öncelikli olarak metaverse projelerinden bahsetmek gereklidir. Metaverse projeleri tamamen bir sanal evren tasarımı olabileceği gibi belirli bir alanı hedef alan bir kurgu olarak da tasarlanabilmektedir. Metaverse kurguları ne kadar çok artar ise metaverse coinleri de bu derecede artış göstermektedir. Global düzeyde ele alınabilecek metaverse coinleri; Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS), Star Atlas (ATLAS), Enjin Coin (ENJ), WEMIX, Bloktopia (BLOK), Division Network (DVI), The Sandbox (SAND), Altura (ALU), EPIK Prime (EPIK), StarLink (STARL), Boson Protocol (BOSON), RedFOX Lab (RFOX), vEmpire DDAO (VEMP), Revomon (REVO) ve Wilder World (WILD) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Metaverse coinlerinin son günlerdeki yükselişi dikkate alındığında şüphesiz ki Zuckerberg’in yaptığı kişisel yatırımların etkisinden bahsetmek mümkündür. Metaverse coinleri üzerinde gözlemlenebilen bu yükseliş ile beraber, kripto borsaları üzerinden işlem hacmi de artış göstermiştir. Binance borsasının yanında geta.io ve KuCoin gibi borsalar metaverse coinleri ile ilgili işlemlere olanak tanımaktadır.

Metaverse coinleri ve özellikleri ele alındığında;

l ALU, oyun içi unsurlarda NFT’lerin basım, dağıtım ve pazar oluşturulmasında kullanılan bir sözleşme platformudur. Tam kapsayıcı olmamakla beraber son bir ay içinde %811 düzeyinde bir artış göstermiştir.

l VEMP, NFT platformu olarak faaliyet göstermektedir ve ALU ile benzerlik göstermektedir. Bir ay içinde %476 oranında bir yükseliş yaşamıştır.

l EPIK, VEMP ve ALU ile benzer içeriktedir ve sonra bir ay içinde %452 oranında yükselmiştir.

Diğer metaverse coinlerindeki son değer düzeyi ise;

l MANA; 0,024 $’dan 1,39$’a,

l AXS; 0,1 $’dan 150$’a,

l SAND; 0,0083$’dan 1,13$’a,

l ENJ; 0,05 $’dan 2,55 $’a,

l BLOK; 0,00025 $’dan 0,14 $’a,

l WEMIX; 0,36 $’dan 5,90 $’a,

l WILD; 0,048 $’dan 4,25 $’a

l DVI; 0,04 $’dan 1,20 $’lık bir trend ile karşımıza çıkmaktadır.

0/YORUMLAR