SUNROOF BAKIMI NASIL YAPILIR?

Araçlarımızın daha gösterişli, ferah ve aydınlık olmasını sağlayan sunroof'ların araçlarımızın diğer aksamlarının olduğu gibi bir bakım/temizlik işlemine ihtiyacı vardır, bu yazımızda bir sunroof bakım/temizliğine dair bilgiler vermeye çalıştık.

Sunroof Bakım/Temizliği İçin Gereken Malzemeler

l Mikrofiber Bez

l Silikon Sprey

l Yüzey temizleyici

1- Sunroof Kızak Bakımı/Temizliği

Sunroof açılıp kapanırken kızaklar üzerinde tabiri caizse kayar. Bu kayma işleminin sağlıklı gerçekleşebilmesi için kızak yollarının temiz ve kaygan olması gereklidir. Temiz ve kaygan olmayan kızaklar üzerinde kayan bir sunroof çalışırken zorlanabilir hatta halatlarını koparabilir ve sunroof motoruna zarar verebilir. Kızak raylarının düzenli olarak bir bez ve yüzey temizleyici yardımıyla temizlenmesi gereklidir.

UYARI: Sunroof parçaları çok hassas ve pahalıdır. Temizlerken bastırmamaya ve kuvvet uygulamamaya özen gösteriniz, aksi takdirde büyük masraflara yol açabilir.

2- Sunroof Kızak Kayganlaştırma

Sunroof'un sağlıklı bir şekilde açılıp kapanabilmesi için temizlenen kızak yollarının kayganlaştırılması gereklidir. Bunun için piyasada ''SİLİKON SPREY'' denen kayganlaştırıcı ve koruyucu spreyden edinmeniz gerekir. Silikon sprey kaygan yapısıyla sunroof ile kızak arasındaki sürtünmeyi azaltır. Kayganlaştırma işleminde birçok markanın üretmiş olduğu ürünleri kullanabilirsiniz. Edindiğiniz silikon spreyinizi temiz kızaklar üzerine bol miktarda püskürtme yöntemiyle uygulayınız. Daha sonra spreyin iyice kızaklara dağılabilmesi için sunroof'u birkaç defa aç-kapa yapınız.

3- Sunroof Motoru Bakımı

Sunroof motorunun yeri modelden modele farklılık gösterebilir. Senede 1 kere sunroof motorunun ve temizlenip yağlanması gerekir. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken zorlanabilirsiniz. Sunroof motoru karmaşık ve elektronik bir sistem olduğu için bu işlemi bir uzmanın/bilenin yapması daha doğru ve yerinde olacaktır.

0/YORUMLAR