Direnişin kalbinde demokrasi nöbeti 5. yılında

15 Temmuz hain darbe girişiminin komuta merkezi olan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarını bombalayan savaş uçaklarını engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren kahramankazanlılar demokrasi nöbetini darbe girişiminin 5. yıl dönümünde de sürdürdü. Nöbete katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kahramankazan’da yediden yetmişe Akıncı Üssü'ne koşup, FETÖ'cü teröristlerin uçakları kaldırmasını engelleyen sizlerin yazdığı destan bir başka. Çocuklarınızın rızıkları olan tarlalardaki ekinleri ve hatta iş makinelerinizi yakarak belki binlerce, on binlerce kişinin canını kurtardınız” dedi.

Kahramankazan Belediyesi’nce, 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinin sembolü haline gelen ilçede 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen etkinlikler son buldu. 4 gün boyunca süren etkinliklerin son gününde düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Lütfiye Selva Çam ve Zeynep Yıldız, ilçe protokolü, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyeleri,  şehit aileleri ve gaziler ile vatandaşlar katıldı.

Şehitler için yürüdüler

Etkinlik, Ulu Cami önünden şehitler anısına yapılan yürüyüş ile başladı. İlçe protokolü ve vatandaşlardan oluşan korteje mehter takımı da çaldığı marşlarla eşlik etti. Kortej vatandaşların yoğun sevgi gösterileri eşliğinde kent meydanında düzenlenen etkinlik girdi. Burada Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, mehteran takımının bir konser verdi. İzleyicilerin arasındaki oturma alanına şehitlerin fotoğraflarının yerleştirildiği programda, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, 9 şehidin isimlerini okuyarak temsili yoklama aldı. Alanı dolduran vatandaşlar, şehitlerin isimlerinin okunmasının ardından hep bir ağızdan “burada” diye bağırdı. Bu sırada duygu dolu anlar yaşanırken, şehit ailelerinin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Program kapsamında ayrıca, ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş bir söyleşi gerçekleştirirken, sanatçı Ali Kınık da kahrmanlık türküleri seslendirdi. Şehitler için dualar edildiği programda, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan videolar gösterildi. 

“Kahramankazanlıların yazdığı destan bir başka”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, burada yaptığı konuşmaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kahramankazan halkına selamlarını ileterek başladı. "15 Temmuz milletimizin, istiklaline ve istikbaline canı pahasına sahip çıkarak, Türkiye'ye diz çöktürmeye çalışanlara karşı tarihi bir ders verdiği gündür." diyen Oktay, şöyle konuştu:
"FETÖ'cü hain teröristler milletin tankını, süngüsünü millete doğrultarak uçaklardan üzerimize bombalar yağdırarak, alçak uçuşlarla camları indirerek bu milletin korkacağını, saklanacağını sandılar. İşte Kahramankazan FETÖ'cü teröristlerin hayasız akınına karşı Akıncı Üssü'ne, dönme bilmeden yürüyen kahramanların diyarı. Cumhurbaşkanımızın o gece meydanlara, köprülere, havalimanlarına davet çağrısı milletimizin nezdinde, Kahramankazan dahil, ülkemizin her köşesinde büyük bir karşılık bulmuştur. Ancak Kahramankazan’da yediden yetmişe Akıncı Üssü'ne koşup, FETÖ'cü teröristlerin uçakları kaldırmasını engelleyen sizlerin yazdığı destan bir başka. Çocuklarınızın rızıkları olan tarlalardaki ekinleri ve hatta iş makinelerinizi yakarak belki binlerce, on binlerce kişinin canını kurtardınız.”

“Darbecileri karanlığa gömdünüz”

Kahramankazan halkının akıncı Üssü’nün elektriklerini keserek darbeci hainleri karanlığa gömdüğünü söyleyen Oktay, "Akıncı Üssü'nün önünde göğsünüzü siper ettiğinizde, size 'Yatın, çökün' diyerek namlu çeviren FETÖ'cü teröristlere, korkusuzca, 'Yatacak olsak evimizde yatardık' diye haykırdınız. İşte bu ruh Çanakkale ruhudur. Bu ruh, Antep'i gazi, Urfa'yı şanlı, Maraş'ı kahraman yapan milli mücadele ruhudur. Kazan'ı da aynı şekilde kahraman yapan bu ruhtur. FETÖ'nün hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimiz ile mabedimizin göğsüne namahrem eli değmemesi uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı bir ömür niyaz ediyorum. Silah ve bomba sesleri gecenin karanlığını delerken bu hain darbe girişimini milletimizle omuz omuza püskürttük. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin ve her bir karışı şehit kanlarıyla sulanmış bu güzel ülkemizi muhafaza etsin. Allah bu millete bir daha 15 Temmuz gibi geceler yaşatmasın” diye konuştu.

“Devletimize, bayrağımıza, ezanımıza sahip çıktınız”

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz da, konuşmasına şehitleri rahmet, gazileri ise minnetle anarak başladı. Asırladır bu topraklar üzerindeki emellerinden vazgeçmeyen din ve millet düşmanlarının, içerdeki iş birlikçileriyle 15 Temmuz gecesi topyekûn Türk Milleti’nin üzerine geldiğini ifade eden Oğuz, “O gece, Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara inen halkımız, verdikleri mücadele ile devletine, bayrağına ve ezanına sahip çıkmıştır” dedi.

“Türk milletinin kahramanlığının sembolü”

Kahramankazan’ın bu şanlı mücadelenin ön saflarındaki yerlerden biri olduğunu söyleyen Oğuz, şunları kaydetti:
“Darbe girişimini ve sonuçlarını öngören Kahramankazan halkı hiç tereddüt etmeden meydanlara inmiş, vatanına ve millet iradesine sahip çıkmıştır. Darbe gecesi Akıncı Üssü’nden kalkan uçakların meclisi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ve başkentimizi bombaladığını öğrenen istiklal sevdalısı kardeşlerimiz, Akıncı Üssü’ne yönelmiş uçakların kalkışını engellemek için hainlerin doğrulttukları silahların üzerine yürümüştür. Bu sivil direnişte 9 şehit verirken, 92 kardeşimiz de gazi olmuştur. Darbe girişimi sonrası vatan nöbetlerine katılarak meydanları terk etmeyen Kahramankazan halkımız hain darbecilere, her zaman vatan savunmasında olacağını göstermiştir. Kahramankazan halkının bu mücadelesini ve direnişini Gazi Meclisimiz oy birliğiyle Türk Milleti’nin kahramanlığının bir sembolü olarak “Kahraman” unvanına layık görmüştür. Bu unvanın verilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”

“Selam olsun vatan için şehadete yürüyenlere”

“Aziz şehitlerimizin emanetleri emanetimizdir, her zaman yanlarında olacağımızın bilinmesini isterim. Allah hepsinden razı olsun. 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Oğuz, Selam olsun o gece millet iradesinin yanında saf tutanlara, selam olsun ölümü de öldürerek sokaklara dökülen ve darbeye darbe yapan kahramanlara. Yazıklar olsun, şerefli ordumuzun saflarına gizlenerek millete pusu kuran alçaklara, yazıklar olsun bizi biz yapan manevi değerlerimizin ardına gizlenerek şerefini 1 dolara satan FETÖ’cü hainlere ve iş birlikçilerine” şeklinde konuştu.

“Hizmetlerimizle layık olmaya çalışıyoruz”

Vatan savunmasında en önde saf tutan Kahramankazan’a, yaptıkları ve yapacakları hizmetlerle layık olmaya çalıştıklarını anlatan Oğuz, şunları kaydetti:
“Yapımı biten ve hizmete açılması için gün saydığımız 150 yataklı hastanemiz, 28 km’lik Ankara-Kahramankazan yolumuz, yapımı bitmek üzere olan 192 dönümlük Millet Bahçemiz, Mahalle Kültür Evlerimiz, 300 öğrencimize verdiğimiz bursumuz, pandemi sürecindeki çalışmalarımız, esnafımıza verdiğimiz nakdi destekler, çiftçilerimize verdiğimiz mazot desteği, belediyemize kazandırdığımız 8 milyon TL değerindeki yeni araçlarımız, engelsiz kafemiz, üreticilerimize verdiğimiz toplam 3 milyon 200 bin adet fide desteğimiz, bu meydanda inşa edeceğimiz ve ihale sürecince olan toplamda 30 milyon TL değerindeki kent meydanımız, 20 milyon TL değerindeki şehir stadımız, mahallelerimize yaptığımız 10 Milyon TL tutarındaki yatırımlarımız ve toplumun her kesimine en güzel hizmetleri götürme sevdamızla aziz şehitlerimize layık olmak için gece gündüz aşkla çalışıyoruz.”

0/YORUMLAR