BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE SAĞLIK

Bağışıklık sistemi hücrelerden,dokulardan, proteinlerden, ve organlardan oluşur. Böylelikle bağışıklık sistemi , bizi hasta eden virüsler ve bakterilere karşı bedensel bi savaş yapar.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Bizi Hastalıklardan korur ?

Bağışıklık sistemi, patojenlerin ve antijenlerini öldüren antikorları serbest bırakır. İşte bu yüzden bazı besinlerin tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Besinler :

Zararlı organizmalar ile savaşan, aynı zamanda eksikliğinde karamsarlık ve mutsuzluk yaşayabileceğin bağışıklık sisteminin dostu Selenyum. Mantar, susam, sarımsak, soğan gibi besinlerde selenyum vardır. C vitamini de oldukça önemli çünkü enfeksiyonla savaşan değerli bir vitamindir. Mandalina, limon, portakal, maydanoz gibi yüksek C vitaminli besinler çok değerlidir.

Kalsiyum ve protein de çok önemlidir. Süt, yoğurt gibi besinler protein ve kalsiyum içerir.

Beslenme Dışında Bağışıklığımı Nasıl Güçlendiririm?

l Kişisel hijyeninize dikkat et.

l Ev hijyeninize dikkat et.

l Alkol Tüketme.

l Mental açıdan da sağlığına dikkat et.

l Yeterli ve düzenli uyu.

l İdeal kilonu koru.

l Düzenli egzersiz yap.

Özellikle son günlerde Koronavirüs(COVID-19) tüm dünyayı etkisi altına almışken, bağışıklık sistemine ekstra özen göstermeni öneriyorum. Özellikle risk grubundaysan zorunlu olmadıkça evden çıkmamanı tavsiye ediyorum. Unutma ki bu süreç elbette ki geçecek. Sağlığına dikkat et ve gülümse çünkü gülümsemek sana yakışıyor.

0/YORUMLAR