SARILAR MAHALLESİ

Sarılar Mahallesi, İlçeye uzaklığı 13 km. Rakım 1175, 25 hane ve nüfusu 89’dur. İlçenin Batısında yer alır. Etrafı tepelerle çevrilidir. Çambayır Tepesinin eteklerinde düz bir alanda kurulmuştur. Sarılar mahallesi bundan 250-300 yıl öncesine kadar mahallenin az aşağısındaki Harman üstü mevkiinde kuruluymuş. Daha sonra şimdiki yerine taşınmış. Geçim kaynağı tarım hayvancılıktır. Engebeli araziye sahip olmakla birlikte, meyve bahçelerinin de bulunduğu düz ve sulak alanlarda sebzecilik yapılmaktadır. Ekimi yapılan diğer ürünler arpa, buğday, kuru fasulye. Mahalle halkından bir kısım aile ise sütçülükle geçimini sağlamaktadır. Arazi yapısının müsait olması nedeniyle küçükbaş hayvan da beslenmektedir.

Sülale isimleri: Eyüpoğulları (Arı, Yılmaz), Mehmetoğulları (Aler, Demirci), Cinhüseyinler (Bal), Terzioğulları (Ceylan, Terzi).

Tarihi turistik yerler: Osmanlı mimari tarzını yansıtan tarihi köy çeşmesi. Sarılar köyü sahip bulunduğu sulak alanlar ve bunun getirdiği bitki örtüsü nedeniyle piknik alanları bakımından zengindir.

0/YORUMLAR