SARAY MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 19 km. Rakım 910 m. 145 hane ve nüfusu 741’dir. İlçenin Güney Doğusunda yer alır. Rivayete göre mahalle ismini eskiden burada bulunan Piri Paşa Sarayı’ndan almıştır. Saray mahallesini diğer mahallelerden ayıran en belirgin özellik Ankara ile Istanbul’u birbirine bağlayan E-89 Devlet Karayolu kenarında kurulmuş olması itibariyle çevresinde çok sayıda sanayi kuruluşunun yer almış olmasıdır. Öyle ki Saray Mahallesi, ilçemizde fabrikaların en yoğun olduğu bölgedir.

Geçim kaynağı tarım ve nakliyeciliktir. Engebeli bir araziye sahip olan köyde sulama imkanı bulunmadığından yalnızca kuru tarım yapılabilmektedir. Arpa, buğday, kavun karpuz, kimyon yetiştirilen ürünlerden başlıcalarıdır. Mahallede 6 tane de sera bulunuyor. Mahallede birkaç aile de bağcılıkla uğraşıyor. Sülale isimleri: Hacıbekiroğulları (Iskender), Ayanoğulları (Yılmaz), Hasan çavuşlar (Çetin), Aliçavuşgil (Ozdemir), Mustafaçavuşlar (Dumlupınar), Yetimler (Iskender).

Tarihi turistik yerler: Tarihi cami ve köy çeşmesi. Osmanlı döneminden kalma ve 17. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen caminin dış cephesi hala ait olduğu dönemin mimari özelliklerini yansıtmakla birlikte içi tadilat görmüştür.

0/YORUMLAR