SANCAR MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 12 km. rakım 960. 30 hane ve nüfusu 140'dır. ilçenin Kuzey Doğusunda yer alır. Sancar en eski yerleşim birimlerinden biridir. 1933 Yılında Türk Tarih Kurumu tarafından burada yapılan yüzey araştırmalarında Bakır çağına kadar uzanan yerleşim izlerine rastlanmıştır. Mahalle halkının ifadelerine göre Cumhuriyet döneminde civar köyler içerisinde ilk defa burada bir ilkokul açılmıştır. Engebeli bir arazi yapısı vardır. Geçim kaynağı tarım. Ova Çayı sularının çekilmesi sulu tarım yapma imkanını ortadan kaldırmıştır. Ancak arpa buğday ve nohut gibi kuru tarım ürünleri ekilebilmektedir. Seracılık, süt üreticiliği, meyve bahçeleri ve bağcılık mahalle halkının uğraşları arasındadır. Mahallede her ailenin bir bağı vardır. Ayrıca mahallede bir de triko ve konfeksiyon imalathanesi bulunuyor.

Sülale isimleri: Demirciler (Demirci), Köseler (Oztürk), Ahmatlar (Buyurgan), Aşıklar (Gündoğar), Hatıplar (Ertürk), Malakçılar (Ozdemir, Ozay). 

Tarihi turistik yerler: Çaypınarı, Oren, Kaleböğrü, Derecik, Karabayır. Eski kayıtlarda ismine rastladığımız Derecik köyü Sancar yakınlarında bulunmaktadır. Köyden geriye yalnızca bir mevki olarak ismi kalmıştır. Karabayır olarak bilinen yer geçmişte bağlık bahçelik bir yermiş. Rivayete göre 52 köyün bağı bulunurmuş. Bağ bozum şenlikleri adında kır eğlenceleri düzenlenir, cirit oyunları oynanırmış. Eski görkemi çoktan geride kalmış olan Karabayırda bu gün bol miktarda ceviz ağaçları var.

0/YORUMLAR