PEÇENEK MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 13 km. Rakım 970. 55 hane ve nüfusu 77’dir. İlçenin Kuzey Doğusunda yer alır. Peçenek bir Oğuz boyu adı olup, Uçoklardan Günhan koluna mensuptur. İyi vuruşan, çalışkan anlamına gelir. Kimi kayıtlarda adına Bala Peçenek olarak da rastladığımız mahalle, daha önce bağlı bulunduğu Çubuk ilçesinden ayrılarak 2002 yılında mahalle halkının isteğiyle Kazan’a bağlanmıştır. Önceleri Ova Çayı kenarında kurulmuş olan Peçenek Mahallesi meydana gelen sel baskınları ve yaşanan sıtma hastalıkları yüzünden biraz yukarı yani şu anki yerine taşınmıştır. Arazi kısmen engebeli kısmen de düzlüktür.

Geçim kaynağı tarım hayvancılık. Köy arazisinin Ova Çayı kenarında bulunan kısmı buradan sulanıyor. Arpa, buğday, yulaf, şeker pancarı yetiştirilmektedir. Bağcılık ve meyvecilik de köyün geçim kaynakları arasında yer alıyor. Hayvancılık olarak da sütçülük ve besicilik yapılıyor.

Sülale isimleri: Köy yalnızca bir sülaleden ibarettir. Karabacaklar (Kara bacaklar, Demir, Zeki, Aksu, Yavuz, Akman, Korkmaz)

0/YORUMLAR