KILIÇLAR MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 12 km. Rakım 1250’dir. ilçenin Doğusunda yer alır. Köyün ismine dair iki rivayet vardır. Bunlardan birisi, isminin köyde türbesi bulunan Kılıç Dededen geldiği, diğer bir rivayet ise Ankara Savaşında yenik düşen Yıldırım Beyazıt’ın askerlerinin teslim olduklarında silahlarını (kılıçlarını) bu köyde bıraktığı şeklinde olmakla birlikte 1530 tarihli Tapu Tahrir kayıtlarında köyün ismi Çelençler olarak geçmektedir. 40 hane ve nüfusu 200 olan bu köyümüz daha önceleri bağlı bulunduğu Çubuk ilçesinden ayrılarak 1993 yılında Kazan’ın köyleri arasına katılmıştır. Genelde düz ancak kısmen de engebeli bir arazi yapısı vardır. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde halen 1500 koyun ve besiciliğe yönelik olarak da 225 adet büyükbaş hayvan bulunuyor. Yetiştirilen ürünler buğday, arpa, fiğ, yulaf, nohut ve kavun. Henüz yeni yeni bağcılıkla da uğraşılıyor. Bununla birlikte meşhur Ankara armutu ve ceviz de yetiştirilmektedir.

Sülale İsimleri:Kocabaşoğulları(Kocabaş), Elifoğulları (Yılmaz), Saban oğulları (Saban), Ipekoğulları (Polat), Paşa giller (Bayın), Kurular (Demiray-Sevinç), Hı dıroğulları (Hıdır), Giritliler (Demiral), Kıldırlar (Damar), Muhacirler (Ozdemir). 

Tarihi turistik yerler: Kılıç Dede, Sarıklı Dede, Demircipınarı, Kuruçeşmedir. Yağmur duasına çıkılmadan önce civar köylerin de önce Kılıç Dede ve Sarıklı Dedenin türbelerinin ziyaretedildiği, hatta Kılıç Dedenin zaman zaman köy halkından bazı kimselere göründüğü anlatılanlar arasında. Ancak bu zatlar hakkında somut bilgiler mevcut değil.

0/YORUMLAR