KARALAR MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 10km. Rakım 980m. 35 hane ve nüfusu 155. ilçenin Güney Batısında yer alır. Karalar mahallesi 1928-1933 yılları arasında nahiye merkezidir. Mahallesi geçmiş medeniyetlere (Galatlar, Romalılar) ev sahipliği yapmış ve tarihi MO. 73 yıllarına kadar uzanan eski bir yerleşim birimidir. Tarihi turistik yerler: Asarkaya, İkiztepe, Dutdibi. Karalar mahallesi eski bir yerleşim birimi olması nedeniyle Asarkaya ve lkiztepe’de yapılan kazı çalışmalarında Galat ve Roma krallıklarına ait bir çok tarihi eser çıkartılmıştır. Buralar halen koruma altında tutulmaktadır.

Geçim kaynağı tarımdır. Genelde engebeli bir arazisi bulunan köyde arpa, buğday, kavun, karpuz ve kuru fasulye gibi ürünler yetiştirilir.

Sülale isimleri: Satılmışoğulları (Satılmış), Kocaosmanlar (Aktürk, Oztürk, Akbey, Elagöz, Tazecan), Yeniçeriler (Sezer), Ömeroğulları (Ertürk), Şahanlıoğulları (Hastürk), Şığlılar (Peker), Kösegil(Yorulmaz), Karaaligil (Yamaner, Aler),Cinahmetler (Unal), Gayterler (Atlı), Süvarigil (Ilhan), Duraligil (Yavuz).

0/YORUMLAR