İÇÖREN MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 6 km’dir. Rakım 910. Eski ismi İçviran olan mahallenin 45 hane ve nüfusu 251'dir. Ilçenin Kuzey doğusunda yer alır. Düz verimli ve sulak bir araziye sahiptir. Köylülerin anlattıklarına göre eskiden üç defa yıkılmış ve aynı yerde tekrar kurulmuştur. Yörede Içören çayırları adıyla anılan ve en geniş meraya sahip mahallemizdir. Mahallede bir de erkek yatılı Kur’an kursu bulunuyor. 1995 yılında faaliyete geçen 70 öğrenci kapasiteli kursta hafız yetiştiriliyor. Geçim kaynağı tarım hayvancılık. Köy halkının yarısı besicilik ve sütçülük amacıyla büyükbaş hayvan yetiştiriyor. Yetişen ürünler arasında buğday, şeker pancarı, kabak, kavun, karpuz önemli yer tutar.

Sülale isimleri: Dedeoğulları (Yurt oğlu), Hasanoğulları (Pazar), Musluoğulları (Yıldız, Aydoğan), Çitonlar (Biçer), Mülazımlar (Ozdemir), Ihtiyaroğulları (Türk vatan), Ahmetoğulları (Yavuz), Yağcıoğulları (Küçükyavuz), Demetler (Baloğlu).

Tarihi turistik yerler: Dede kuyusu. İsmini eskiden köyde yaşadığı söylenen ancak bügün kendisine dair hiçbir rivayetin aktarılmadığı bir zattan almıştır. Şifa niyetiyle kuyunun suyundan içilerek yanında bulunan bir delikli taşın etrafından üç kez dolaşılır ve taşın içinden geçilir.

0/YORUMLAR