GÜVENÇ MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı11 km. Rakım 1000m. 50 hane ve nüfusu 241’dir. İlçenin Güney Doğusunda yer alır. Köyün 1 km kadar yakınında 10-15 haneden oluşan ve Dönge isminde bir de mahallesi var. 1984 yılında yapılan ve Diyanet işleri Başkanlığına bağlı, 80 öğrenci kapasiteli yatılı dini eğitim veren kız talebe yurdu bulunuyor. Geçim kaynağı tarım. Engebeli arazi yapısına sahip köyde yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında buğday, arpa ve şeker pancarı geliyor. Güvenç’te bulunan gölet sayesinde yoğun olarak sebzecilik yapılıyor. Ovada en fazla sebze üretimi burada gerçekleştiriliyor. Kar, yağmur suları ve derelerden beslenen sulama amaçlı Güvenç Göleti 1985 yılında Devlet tarafından yapılarak hizmete açıldı.

Sülale isimleri: Kocabaşlar (Kocabaş),Perçinler (Perçin), Hacıömerler (Oner),Köseler (Vural, Büyükorhan), Muhipler(Alkan), Deliosmanlar (Ozdemir), Kadılar(Güneş), Serdarlar (Alkan), Haliloğulları (Karaoğlu, Çetinkaya, Hantaş), Molla Mollamehmetoğulları-Kıyakoğulları (Şahin),Camgözler (Incekara, Durmaz, Akkaya).

Tarihi turistik yerler: Höyük, burası Devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Güvenç Göleti, her ne kadar sulama amaçlı yapılmış olsa da olta balıkçılığı ve hafta sonu pikniği için oldukça uygundur.

0/YORUMLAR