FETHİYE MAHALLESİ

İlçeye uzaklığı 13 km. Rakım 900. ilçenin Güney Batısında yer alır. Eski ismi Girindos olan köyün ismi cumhuriyet döneminde Fethiye olarak değiştirilmiştir. Köy Girindos ismini vaktiyle bu bölgede hüküm süren bir kralın üç oğlundan (Miranos, Kesenos, Grindos) birinden aldığı söylenmektedir. 70 hane ve nüfusu 360. Köyün gerçek nüfusu 306 olmakla birlikte köy sınırları içerisinde bulunan Akıncı Hava Ussü ve TAI Sosyal Tesislerinde çalışan ve burada ikamet eden personel de nüfus sayımlarında köy nüfusuna dahil edilmektedir. Düz bir arazi yapısı vardır.

Ayrıca mahallede bir de Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Fethiye ve civar köylerden üye olan 400 çiftçiye yem, gübre, tarım makine ve araçları gibi çiftçilerin ihtiyaç duyduğu konularda yardımcı olmaktadır. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Küçükbaş hayvanlardan koyun yetiştiriciliği, besicilik ve süt üreticiliğine yönelik de büyükbaş hayvancılık yapılır. 

Sülale isimleri: Göcenoğulları (Göcen),Kavakçıoğulları (Kavak), Yaşasınoğulları (Gürağaç), Alemdaroğulları (Bayrak),Hatipoğulları (Ercan), Cansızoğulları (Ardıhan), Ateşoğulları (Ateş), Kırdır mazoğulları (Şanlı), Baharoğulları (Güngör),Imamoğulları (Sarıkaya), Bostancılar (Unsal), Karaosmanoğulları (Eker), 

Tarihi turistik yerler: Garip Dede Türbesi.

0/YORUMLAR